Zonal Sports Achivements

SPORTS  ACHIEVEMENTS  RESULT AT ZONAL/ STATE/ NATIONAL  LEVEL

 

 

Zonal Sports Activities Schdule-2016-17

SR.NO. EVENT CATEGORY POSITION

1

T.T.

SR.GIRLS

I

II

T.T.

JR. GIRLS

I

III

T.T.

SUB JR. GIRLS

II

IV

T.T.

SR. BOYS

II

V

T.T.

Sub Jr. Girls

I

VI

B.M.

Sr. Boys

I

VII

B.M.

Jr. Boys

II

VIII

B.M.

Sub Jr.

I

IX

B.M.

Sr. Girls

II

X

B.M.

Jr. girls

I

XI

B.M.

Sub Jr. girls

II

XII

KHO-KHO

Sr. Girls

IIIRD

NATIONAL ACHIVEMENTS  2015-16

 

33rdJunior Softball Championship 2015-16

 

Name Of Student

Class & Sec.

Gurpreet Singh

XII-G

Akhil Panwar

XII-G

Nidhi Saina

XII-G

Samridhi Uniyal

XII-C


Zonal Sports Performance-2015-16


S.No

Game

Category

Position

1

Chess

Sr. Boys

1st

2

Chess

Jr. Boys

2nd

3

Table Tennis

Sr. Boys

2nd

4

Table Tennis

Jr. Girls

2nd

5

Table Tennis

Sub Jr. Girls

1st

6

Badminton

Sr. Boys

2nd

7

Badminton

Jr. Boys

1st

8

Badminton

Sub Jr. Boys

2nd

9

Badminton

Sr. Girls

1st

10

Badminton

Jr. Girls

Ist

11

Badminton

Sub Jr. Girls

2nd


National Level Result (2014-15)

Event

Student Name

Venue

Result

Handball(U-19 Boys)

 Gaurav ( XII-I)

AnandPur Sahib, Punjab

Participation

Netball (U-17 Girls)

  Priyanka (XI

Haryana

3rd position

Net Ball (U-19 Boys)

Gurpreet (XI-G)

Rounaq (XI-F)

School National

Participation

Net Ball (U-19 Girls)

Priyanka (XI)

Samridhi (XI)

Nidhi (XI)

School National

 

Participation

Athletics(U-19 Boys) 400 mtr

 Dishender(XII-A)

 

 

Participation


INTER ZONE RESULT

Event

Student Name

Result

Badminton (U-19 Boys)

Bhawani (XII-B)

Dhruv (XII-F)

Karan (XI-C)

3rd Position 

Boxing (U-19 Boys)

Suraj Mavi (XII-I) 

Kapil (XII-I)

3rd Position


SPORTS ACHIEVEMENTS RESULT AT ZONAL LEVEL  2014-15

S.No

Game

Category

Teachers Name

Date

Position

1

Chess

Sr. Boys

Ms. Sudha Dhamija

9th July, 2014

3rd

2

Table Tennis

Sub Jr. Boys

Mr. Mani/

Ms. Ritu

22nd, 23rd July, 2014

2nd

3

Table Tennis

Jr. Girls

Ms. Sudha/ Ms. Deeksha

25th, 30thJuly, 2014

2nd

4

Table Tennis

Sub Jr. Girls

Ms. Sudha/ Ms. Deeksha

28th July, 2014

2nd

5

Badminton

Sr. Boys

Mr. Mani/ Mr. Ashwin

28th Aug - 2nd Sept, 2014

Ist

6

Badminton

Sub Jr. Boys

Mr. Mani/ Mr. Ashwin

2nd Aug, 2014

Ist

7

Badminton

Jr. Girls

Ms. Deeksha/ Mr. Ashwin

2nd Aug – 7 Aug, 2014

2nd

8

Badminton

Sub Jr. Girls

Ms. Deeksha/ Mr. Ashwin

4th Aug – 7th Aug, 2014

Ist

9

Hand Ball

Sr. Boys

Ms. Deeksha Sharma

27th Aug 31st Aug, 2014

2nd

10

Hand Ball

Jr. Girls

Ms. Deeksha Sharma

4th Sept, 2014

Ist

11

Football

Sr. Boys

Ms. Deeksha Sharma

25th – 27th Sept, 2014

Ist

12

Throwball

Sr. Girls

Ms. Sudha Dhamija

26th – 27th Sept, 2014

3rd

13

Throwball

Jr. Girls

Ms. Sudha Dhamija

26th – 27th Sept, 2014

2nd

14

Marching

Girls Group

Ms. Sudha Dhamija/

Ms. Ritu

27th Oct, 2014

2nd

15

Athletics

Primary

Mr. Siddharth/ Mr. Mani

30th Oct, 2014

1. Neha (I) –   3rd

2. Vaibhav (IV) – 3rd

3. Bhumika (III) -1st

16

Athletics

Secondary

Ms. Deeksha/ Mr. Mani

4th – 5th Nov, 2014

1.Akhil (IX) – 3rd

2.Siddhant (IX) – 3rd

3.Humam (IX) – 3rd

17

Athletics

Sr. Sec.

Ms. Deeksha/ Mr. Varun

4th – 5th Nov, 2014

1.Vikas (XII) – 3rd

2.Apoorv (XII) – 3rd


CBSE PARTICIPATION

S.No

Game

Category

Teachers Name

Date

Position

1

Judo

U-14 B/G

U-12 B/G

Ms. Deeksha/ Mr. Vaibhav

1st – 3rd Oct, 2014

Participation

1 Bronze, 1 Silver

2

Table Tennis

U-19 Boys

Ms. Deeksha

20th Oct, 2014

Participation

3

Badminton

U-19 B/G

U-14 B/G

Mr. Mani Bhushan

4th – 7thNov, 2014

Participation

4

Football

U-19 Boys

Ms. Deeksha/ Mr. Mani

18 th– 22nd Oct, 2014

Participation


 

ZONAL POSITION RECORDS (2013-14)

S.no

 

Games

Categories

Position

1.           

Table Tennis         

Sr. Boys                    

3rd

2

Table Tennis         

Sr. Girls                   

3rd

3

Table Tennis         

Sub.Sr.Girls                   

1st

4

Badminton             

Sr. Boys                    

1st

5

Badminton             

Jr. Girls                   

1st

6

Badminton             

Sub.Jr.Girls                   

2nd

7

Badminton             

Sub Jr. Boys             

1st

8

Netball

Sr. Boys

3rd

9

Basketball

Jr. Girls

3rd

10

Football

Sr. Boys

1st

11

Throw ball

Jr. Boys

2nd

12

Handball

Sr. Boys

2nd

13

Athletic Meet

Sub. Jr. Boys

1st

14

Marching

Girls

1st

15

Delhi State Judo Championship

Boys & Girls

2nd & 3rd

16

Girls team of under 12 age group in judo was awarded 2nd Position all over Delhi

17

School National Athletics

Dishendra XI

Participated 1n 100 m and 200m

Click here to view the list of students
IInd
Audio On
You are Visitor No. 1820957
"If tombstones told the truth, everybody would wish to be buried at sea. ~ John W. Raper "